Centrum Laptopów

Dyski twarde i karty pamięci

Wrzesień 19th, 2012

Dyski twarde są jednym z głównych elementów zestawu komputerowego. Pozwalają one nie tylko przechowywać różnorakie dane, ale również odczytywać je, modyfikować i zapisywać.

Konstrukcja, jaką posiadają dyski twarde, od wielu lat pozostała niemalże niezmieniona. Opiera się ona na specjalnych magnetycznych talerzach, między którymi ustawiona jest mechaniczna głowica. Porusza się ona nad powierzchnią dysku i szybko odnajduje miejsca, w których zapisane są poszukiwane przez nas pliki.

Jedyne zmiany, jakie wprowadzono w dyski twarde, to specjalne technologie wytłumiające wstrząsy i pozwalające na pracę urządzeń bez błędów nawet w trakcie przenoszenia komputera. Jednakże jest to zachowanie bardzo niewskazane, gdyż urządzenia te wciąż są bardzo podatne na wszystkie nagłe ruchy.

Jeśli nie chcemy mieć problemów z danymi, które mogą ulec uszkodzeniu, warto wykonywać ich kopie zapasowe. Do tego celu bezbłędnie nadają się karty pamięci. Są to niewielkie urządzenia, które zbudowane są w oparciu o pamięć flash. To zapewnia znacznie większą wytrzymałość i szybkość działania.

Małą niedogodnością, jeśli używamy karty pamięci, jest mus posiadania odpowiedniego czytnika. Dostępne są różnorakie wersje podpinane kablem USB do komputera. Kosztują one zazwyczaj maksymalnie kilkadziesiąt złotych i obsługują różne standardy, w jakich tworzone są karty pamięci.

Jednakże coraz więcej komputerów posiada wbudowane w obudowy czytniki kart, dzięki czemu możemy bez problemu odczytywać je bez potrzeby dokupowania innych urządzeń. Czytniki dostępne zarówno w komputerach przenośnych, jak i stacjonarnych.

Centrum Laptopów